گندم بریان | کویر گردی در یکی از گرم‌ترین مناطق جهان

گندم بریان (ریگ سوخته)،در صدر مناطق گرم جهان پیش از صحرای­ نوادا، کالیفرنیا، لیبی و الجزایر به ­عنوان گرمترین نقطه‌ی جهان با دمای حداکثر 58 درجه سانتی گراد، در کتاب‌ها و مقالات علمی و سفرنامه‌های گردشگران ثبت شده. اما منطقه‌ی گندم بریان با دمای 71 درجه سانتی گراد، تنها برای برخی گردشگران و مسئولان محلی شناخته شده است. هرچند که در بسیاری از رسانه‌های ایرانی و خارجی به نقل از دکتر­ پرویز کردوانی گندم بریان به‌عنوان گرم‌ترین نقطه‌ی لوت و دنیا معرفی شده بود ولی کردوانی با رد این ادعا و نقل‌ قول منتسب به وی، معتقد است گرم‌ترین نقطه زمین در بیابان لوت،­ چاله‌ی ­مرکزی ­لوت در 75 کیلومتری در شرق شهداد است که در سال 2005 با دمای 70.7 درجه سانتی گراد،گرم‌ترین رکورد خود را ثبت کرده است و معرفی گندم بریان به‌عنوان گرم‌ترین نقطه لوت و کره زمین نادرست است. ایران­ تراول پیشنهاد می­‌کند اگر راهی کرمان هستید،کشف عینی  این نکته­‌ی اعجاب‌­انگیز و قابل­ بحث درمورد دشت‌­های ایران را از دست ندهید!

گندم بریان
گندم بریان

وجه تسمیه

اما چرا دشت گندم­بریان؟ بر اساس برخی روایات این منطقه به دلیل مجاورت با جاده‌ی ابریشم در طول سال کاروان‌های زیادی از آنجا عبور می‌کرده‌اند و در فصل گرم سال به چشم خود دیده بودند که گندم‌هایشان در اثر شدت گرما برشته می‌شود و بر همین اساس نام گندم بریان را بر آن نهادند.

محدوده­‌ی جغرافیایی دشت­ گندم ­بریان

گندم بریان در محدوده‌ی بیابانی در حاشیه‌ی کویر لوت کرمان و در مساحتی معادل 480 کیلومتر مربع، در شرق رودخانه‌ی شور قرار گرفته و با مرکز شهر تنها 83 کیلومتر فاصله دارد.

ویژگی‌های دشت­ گندم ­بریان

گندم‌ بریان یا ریگ‌سوخته مجموعه تپه‌هایی است پوشیده از گدازه‌های آتشفشانی به مساحت 480 کیلومتر مربع که در 80 کیلومتری شمال­ شهر شهداد در کویر لوت در استان کرمان قرار دارد. این منطقه در شرق رودخانه‌ی شور قرار دارد و از مشاهدات محلی اینگونه برآورد شده ­است که در این منطقه به دلیل شدت هوا حتی باکتریها نیز نمی‌توانند در آنجا رشد کنند و این نقطه از زمین، کاملاً خالی از حیات است.بدین شکل که گندم بریان پوشیده از سنگ‌ها و گدازه‌های بازالتی سیاه‌رنگ آتشفشانی است و همین پوشش سیاه آتشفشانی موجب بالا رفتن شدید گرما در این منطقه می‌شود. این منطقه پست‌ترین منطقه‌ی داخلی کشور ایران نیز محسوب می‌شود و این موضوع نیز از دیگر دلایل گرمای شدید آن است.

گندم بریان
گندم بریان

پیشنهاد ایران تراول

ایران­ تراول ، پیشنهاد می­‌کند در فصل زمستان و اوایل بهار که زمان مناسبی برای بازدید از این منطقه است، دیدن این تنور طبیعی را از دست ندهید!

این پست را حتماً ببینید: تجربه اسکی در نزدیک کویر

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

Share on telegram
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
مشترک شوید
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments