سیل ۲۵۲ میلیارد تومان خسارت به آثار تاریخی وارد کرده است

معاون گردشگری اضافه کرد: متاسفانه سیل و وضعیت نامناسب آب و هوا در هر سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مشکلات و خسارت‌هایی را به بار آورده است، در حوزه میراث فرهنگی بخش عمده‌ای از آثار تاریخی ۱۹ استان دچار آسیب شده و بنا بر بررسی‌ها حدود ۲۵۲ میلیارد تومان خسارت به آثار تاریخی وارد شده است و بررسی آثار تاریخی در استان‌های مختلف برای برآورد رقم دقیق خسارت ادامه دارد.

تیموری افزود: همچنین در حوزه صنایع‌دستی و کارگاه‌هایی که بیشتر در روستا‌ها فعالیت داشتند، ۱۵۰ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان خسارت وارد شده است، در بخش گردشگری و زیرساخت‌های این حوزه هم ۱۵۰ میلیارد تومان خسارت برآورد شده است هرچند که خسارت در حوزه گردشگری را از بعد دیگری هم باید مورد بررسی قرار داد، بسیاری از اماکن گردشگری و اقامتی مناطق سیل زده مسیر‌های ارتباطی خود را از دست داده اند، همچنین این اماکن که پیش از نوروز رزرو ۱۰۰ درصدی داشتند متضرر شده اند و باید مورد حمایت قرار گیرند.

وی یادآور شد: ارتقای کیفیت و توزیع سفر در حوزه گردشگری داخلی مورد توجه است، براساس برنامه ریزی‌های انجام شده مناطق کمتر شناخته شده و مقاصدی که گردشگران کمتری دارند با اجرای برنامه‌های ویژه همانند قطار گردشگری مورد توجه قرار گرفتند، خوشبختانه قطار گردشگری با استقبال بسیار خوبی مواجه شد و ما تلاش خواهیم کرد این برنامه‌ها به طور مستمر ادامه داشته باشد.

معاون گردشگری اضافه کرد: اجرای طرح سفر‌های ارزان با زوایای دیگری دنبال می‌شود، ما به دنبال ایجاد بسته سفر ارزان هستیم و برای این منظور با دفاتر خدمات مسافرتی، هتل‌ها و مراکز اقامتی و سایر ارکان گردشگری مذاکراتی داشته‌ایم تا یک بسته سفر با کیفیت و قیمت مناسب به مردم عرضه شود.

تیموری تصریح کرد: سفر‌های آسان و برنامه ریزی شده می‌تواند راهکار خوبی برای جلوگیری از انباشتگی سفر در مقاصد سنتی باشد، خوشبختانه مقاصد ما با تمام امکانات و تجهیزات، آماده استقبال از گردشگران و اجرای طرح بسته ارزان سفر هستند.

وی یادآور شد: استفاده از بسته سفر باید با فرهنگ سازی در جامعه رونق پیدا کند، گردشگری داخلی رونق خوبی دارد، اما این نوع گردشگری متوازن نیست و تاسیسات گردشگری را درگیر نمی‌کند، این موضوع نیازمند فرهنگ سازی و معرفی است، همچنین تاسیسات گردشگری باید منافع درازمدت را مورد توجه قرار دهند و از سود کوتاه مدت عبور کنند.

تیموری ادامه داد: ما در حوزه حمل و نقل نیازمند تقویت هستیم، چراکه این بخش در حوزه گردشگری تاثیرگذار است و در بسته سفر اولین و بر‌ترین موضوع حمل و نقل است، این موضوع همچنین ارتباط مستقیمی با توزیع سفر دارد، همچنین در بعد بین المللی حمل و نقل یکی از تاثیرگذارترین موضوعات است، متاسفانه با توجه به تحریم‌های ناعادلانه ما پرواز‌های مستقیم خارجی را از دست داده ایم.

معاون گردشگری اظهار کرد: ما باید از زیرساخت‌های فناوری برای توسعه صنعت گردشگری استفاده کنیم، صنعت گردشگری کشور ما به رغم این وضعیت بین المللی نشاط لازم را دارد و باید مورد حمایت و پشتیبانی قرار گیرد، تقویت و توسعه صنعت گردشگری نیازمند عزم ملی است.

تیموری گفت: برنامه‌هایی که سازمان میراث‌فرهنگی در سال ۹۸ دنبال می‌کند، تسهیل فرآیند‌های مربوط به صدور مجوزها، تسریع اعطای وام‌ها و تسهیلات به سرمایه گذاران حوزه گردشگری، ظرفیت سازی جوامع محلی میزبان برای ایجاد کسب و کار‌های کوچک و متوسط است، همچنین در حوزه برنامه‌های زیربنایی، اجرای برنامه ملی توسعه گردشگری کشور، برند سازی گردشگری کشور و اجرای طرح جامع آموزش گردشگری در دستور کار است.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
مشترک شوید
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments