نقشه گردشگری قزوین

وبسایت ایران تراول به سفارش سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی قزوین نقشه گردشگری قزوین را به گونه‌ای منحصر به فرد طراحی کرد که در شباهت چندانی به نقشه‌ی واقعی شهر نمی‌بینیم و در واقع با ساده سازی مسیرها و بناها و برجسته کردن بناهای گردشگر پذیر کمک کرده تا گردشگران تجربه کاربری بهتری داشته باشد.

نقشه گردشگری شهر قزوین با کیفیت اصلی

یادتان می آید آخرین باری که از نقشه ای کاغذی استفاده کردید کی بود؟ شاید بگویید با نرم افزارهای مسیریابی که به ساده ترین شکل ممکن در دسترس است دیگر نقشه های کاغذی چندان به کارایی ندارد. اما کاربرد نقشه بسیار فراتر از پیدا کردن خیابان و آدرس های شهری است هر چند که امروز کمی استفاده از آن ها توسط افراد معمولی کمتر شده است. اما با تغییر ماهیت محتوا نقشه‌ها هم تغییر شکل داده‌اند و طی یکی دو سال گذشته دوباره جای خود را به عنوان ابزاری جدا نشدنی برای راهنمایی گردشگران باز پس گرفته‌اند.

اگر به تاریخ پیدایش نقشه‌ها نگاه کنیم خواهیم دید که نقشه‌ها شبیه یک نقاشی هنری است و جزئیات بیشتر از آنکه شبیه به واقعیت آن باشد فدای جلوگری طراح آن شده است، البته این اتفاق از عدم اطلاع دقیق طراحان از جزئیات نشئت می‌گرفت و هرچه اطلاعات بیشتری به دست آمد نقشه‌ها به واقعیت نزدیدتر شد. اما امروزه نقشه‌هایی که با جزئیات دقیق تمام کوچه پس کوچه‌ها و خیابان‌ها را بسیار ساده‌تر از آنچه روی کاغذ آورده می‌شد در اختیار مخاطب قرار می‌دهند و دیگر دلیلی برای استفاده از این نقشه‌ها حس نمی‌شود.

اما همین کارایی کلید تولد مجدد نقشه‌های کاغذی شد. دیگر اهمیت نزدیک بودن با واقعیت کمتر شده و جای آن را کارایی گرفت. شاید اولین نقشه‌ای که توجه به کارایی را بر مطابقت با واقعیت ترجیه داد نقشه متروی لندن در سال 1908 بود که به دلیل موفقیت چشم گیرش هنوز هم از همان متد برای نقشه‌های مترو استفاده می‌شود و نمونه‌اش همین نقشه متروی تهران است.

نقشه مترو شهر لندن در 1908

این ترجیح کارایی بر تطابق را در چند سال اخیر در زمینه گردشگری شاهد هستیم. یعنی جایی که نقشه‌ها تنها وظیفه مسیریابی را برعهده ندارند و در واقع مانند یک راهنما به گردشگر کمک می‌کند برنامه سفر خود را بچیند و بدون سردرگمی از بهترین جاذبه‌های شهر دیدن کند.

نقشه گردشگری قزوین هم دقیقا بر همین متد تلاش کرده است که با چشم‌پوشی از بسیاری از واقعیت‌ها با تکیه بر طراحی و نقاشی علاوه بر نمایش ساده‌ای از بناها به انتخاب مسیر بازدید هم کمک کند و تجربه جذابی را برای مخاطب فرآهم کند. این نقشه به همراه یک راهنمای ساده که با کمترین متن سعی دارد بیشترین اطلاعات را به مخاطب برساند ارائه می‌شود. و اگر تمام نقشه را ببندید خواهید دید که یک کارت پوستال از شهر قزوین در دست شما قرار دارد که به عنوان یک یادگار از این شهر با خود خواهید برد.

نقشه راهنمای گردشگری قزوین
نقشه راهنمای گردشگری قزوین

در این نقشه از مکان‌های تفریحی اطراف قزوین و حتی بخش‌های مدرن شهر چشم پوشی شده تا در قالب نقشه توریستی قزوین بهترین مکان های دیدنی و تاریخی شهر قزوین را به گردشگر معرفی کند.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
مشترک شوید
اطلاع از
guest
3 نظرات
قدیمی ترین ها
جدیدترین ها بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
علی
علی
4 سال گذشته

برای تهیه این نقشه و بروشور در قزوین باید به کجا مراجعه کنیم؟

بهار صفائیان
ویرایشگر
4 سال گذشته
پاسخ دادن به  علی

نسخه چاپیش رو می‌خوای؟
نسخه دیجیتالش رو که توی وبسایتمون گذاشتم ولی نسخه چاپیش رو از میراث قزوین میتونی بگیری.

حمید
حمید
5 ماه گذشته

سلام
نقشه گردشگری قزوین چرا دانلود نمیشه ؟ راهنمایی می کنید ؟