پنج کشور نخست بازار گردشگری ایران مشخص شد

«محمد ابراهیم لاریجانی» چهارشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا از پایان تحقیقات جدید برای بازار گردشگری ایران خبر داد و گفت: در این تحقیق از اساتید حوزه های مختلف انجام شد به جز گردشگری، موضوعات گردشگری سلامت، زیارتی و تاریخی مورد بررسی قرار گرفت.

30 کشور مورد هدف بازار گردشگری ایران هستند
وی افزود: در این تحقیقات بررسی شد، تبلیغات در کدام کشورها برای جذب گردشگر بهتر است و کدام کشور ها مزیت بیشتری دارند و گردشگرانشان راحت تر به ایران می آیند.
لاریجانی با بیان این که برای ارزیابی این کشور ها شاخص های متعددی همچون جمعیت، روابط سیاسی، قرابت فرهنگی و دسترسی استفاده شد، افزود: این شاخص ها نیز الویت بندی و وزن بندی شدند و برخی از شاخص ها از اهمیت بیشتری نسبت به دیگر شاخص ها برخوردار بودند.
وی افزود: به عنوان مثال داشتن روابط خوب سیاسی میان دو کشور و داشتن سفارت خانه از جمله شاخص های مهم ارزیابی شد همچنین وجود پرواز های مستقیم بین ایران و آن کشور از جمله دیگر موارد است.
لاریجانی افزود: از 84 کشور مورد بررسی در نهایت 30 کشور انتخاب شدند و برای مدیریت منابع بهتر این 30 کشور نیز در 4 سطح تقسیم بندی کردیم.
لاریجانی گفت: در سطح نخست 5 کشور، در سطح دوم نیز پنج کشور و در سطح سوم و چهارم هر کدام 10کشور تقسیم بندی شدند.
وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که پنج کشور کدام است، گفت: الان اعلام نمی کنم ولی بزودی اسامی کشور ها را منتشر می شود.

لغو روادید با کشور های مورد نظر بازار گردشگری ایران 
لاریجانی گفت: اقدامات اجرایی برای این طرح بزودی آغاز می شود و از آن جمله می توان به لغو روادید بین دوکشور، برگزاری تورهای آشناسازی برای راهنماها کشور مقصد، برگزاری هفته های ایران در آن کشور ها از آن جمله است.

گردشگری سلامت و زیارت در الویت
مدیرکل دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری یکی از اهداف اصلی این طرح را برنامه ریزی های برای گردشگری زیارتی و سلامت کرد و افزود: سال گذشته بیش از 2 و نیم میلیون عراقی به ایران آمدند که می تواند در کنار گردشگری زیارتی به سفرهای تفریحی نیز بروند.
وی افزود: در این طرح برنامه ریزی شده شرایط و ظرفیت ها را برای سفرهای تفریحی این مسافران نیز ایجاد کرد و گردشگران عراقی در کنار سفر به مشهد و قم به کیش نیز بروند.
لاریجانی در پاسخ به این پرسش که با توجه به ظرفیت ها اقامتی ایران، با کمبود مراکز اقامتی مواجه نخواهند شد، افزود: در این طرح سعی شده به توزیع سفر توجه کنیم. 
مدیرکل دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری ادامه داد: در این برنامه هم توزیع جغرافیایی و هم زمانی مد نظر است. در این شرایط با کمبود مراکز اقامتی مواجه نمی شویم.

منبع: خبرگزاری ایرنا

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

Share on telegram
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
مشترک شوید
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments