پنج کشور نخست بازار گردشگری ایران مشخص شد

«محمد ابراهیم لاریجانی» چهارشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا از پایان تحقیقات جدید برای بازار گردشگری ایران خبر داد و گفت: در این تحقیق از اساتید حوزه های مختلف انجام شد به جز گردشگری، موضوعات گردشگری سلامت، زیارتی و تاریخی مورد بررسی قرار گرفت.

30 کشور مورد هدف بازار گردشگری ایران هستند
وی افزود: در این تحقیقات بررسی شد، تبلیغات در کدام کشورها برای جذب گردشگر بهتر است و کدام کشور ها مزیت بیشتری دارند و گردشگرانشان راحت تر به ایران می آیند.
لاریجانی با بیان این که برای ارزیابی این کشور ها شاخص های متعددی همچون جمعیت، روابط سیاسی، قرابت فرهنگی و دسترسی استفاده شد، افزود: این شاخص ها نیز الویت بندی و وزن بندی شدند و برخی از شاخص ها از اهمیت بیشتری نسبت به دیگر شاخص ها برخوردار بودند.
وی افزود: به عنوان مثال داشتن روابط خوب سیاسی میان دو کشور و داشتن سفارت خانه از جمله شاخص های مهم ارزیابی شد همچنین وجود پرواز های مستقیم بین ایران و آن کشور از جمله دیگر موارد است.
لاریجانی افزود: از 84 کشور مورد بررسی در نهایت 30 کشور انتخاب شدند و برای مدیریت منابع بهتر این 30 کشور نیز در 4 سطح تقسیم بندی کردیم.
لاریجانی گفت: در سطح نخست 5 کشور، در سطح دوم نیز پنج کشور و در سطح سوم و چهارم هر کدام 10کشور تقسیم بندی شدند.
وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که پنج کشور کدام است، گفت: الان اعلام نمی کنم ولی بزودی اسامی کشور ها را منتشر می شود.

لغو روادید با کشور های مورد نظر بازار گردشگری ایران 
لاریجانی گفت: اقدامات اجرایی برای این طرح بزودی آغاز می شود و از آن جمله می توان به لغو روادید بین دوکشور، برگزاری تورهای آشناسازی برای راهنماها کشور مقصد، برگزاری هفته های ایران در آن کشور ها از آن جمله است.

گردشگری سلامت و زیارت در الویت
مدیرکل دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری یکی از اهداف اصلی این طرح را برنامه ریزی های برای گردشگری زیارتی و سلامت کرد و افزود: سال گذشته بیش از 2 و نیم میلیون عراقی به ایران آمدند که می تواند در کنار گردشگری زیارتی به سفرهای تفریحی نیز بروند.
وی افزود: در این طرح برنامه ریزی شده شرایط و ظرفیت ها را برای سفرهای تفریحی این مسافران نیز ایجاد کرد و گردشگران عراقی در کنار سفر به مشهد و قم به کیش نیز بروند.
لاریجانی در پاسخ به این پرسش که با توجه به ظرفیت ها اقامتی ایران، با کمبود مراکز اقامتی مواجه نخواهند شد، افزود: در این طرح سعی شده به توزیع سفر توجه کنیم. 
مدیرکل دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری ادامه داد: در این برنامه هم توزیع جغرافیایی و هم زمانی مد نظر است. در این شرایط با کمبود مراکز اقامتی مواجه نمی شویم.

منبع: خبرگزاری ایرنا

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
مشترک شوید
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments