طوفان زرد و چالش‌های پیش روی ورود میلیونی توریست‌های چینی

گفته می‌شود از جمعیت 1 میلیارد و 400 میلیونی چینی‌ها، بیش از 200 میلیون نفر از آنها گذرنامه دارند. رشد طبقه متوسط جامعه این کشور و افزایش درآمد آنها باعث شده سفر و گردشگری در زندگی آنها جایگاه ویژه‌ای داشته باشد. از اوایل قرن بیستم ورود توریست‌های چینی ابتدا به اروپا، آمریکا، استرالیا و کشورهای آسیایی نزدیک چین آغاز شد. از حدود پنج سال پیش، کشورهای خاورمیانه و به ویژه کشورهای عربی مانند امارات، عمان و اردن و پس از آنها ترکیه و حتی روسیه به دنبال این گردشگران ولخرج و نوظهور هستند.

لغو روادید سفر گردشگران چینی به ایران و هدف‌گذاری جذب میلیونی گردشگر چینی طی چند سال آینده توسط وزارت میراث فرهنگی و گردشگری ایران(MCHT)، سیل عظیمی از آنها را روانه ایران خواهد کرد. به عبارتی دیگر، پس از ورود کالاهای چینی در تعداد و حجم بسیار بالا در سالهای گذشته به ایران، حالا باید بگوییم طوفان زرد توریست‌های چینی در راه است.

با توجه به مقدمه بالا و خیز ایران برای جذب گردشگران و سفر چینی‌ها یه ایران، چند نکته که در مورد سلیقه و علایق گردشگران چینی لازم است به آنها توجه کنیم :

نکات مالی مهم در رابطه با توریست‌های چینی

 • چینی‌ها به بازار سوغاتی و صنایع دستی علاقه خاصی دارند. متاسفانه چینی‌هایی که در ایران تجربه خرید داشته‌اند به هموطنان خود توصیه می‌کنند که از ایران خرید نکنید چون جیب شما را خالی می‌کنند و این موضوع باعث بی‌اعتمادی آنها شده است.
 • چینی‌ها به دنبال اقامتگاههای ارزان و منازل اجاره ای برای اقامت گروهی هستند. این موضوع برای صنعت هتلداری و اقامتگاه‌های ما خوب نیست. باید برای این موضوع به دنبال معرفی اقامتگاه‌های بومگردی و هتلهای ارزان و سوییت‌های مناسب باشیم.
 • چینی‌ها به مدیریت هزینه‌های سفر اهمیت زیادی می‌دهند. با توجه وجود رقبای منطقه‌ای مانند ترکیه و روسیه و کشورهای عربی خاورمیانه، لازم است تورها و بسته‌های سفر پیشنهادی قابل رقابت با رقبا باشد تا جذب توریست‌های چینی به ایران را نسبت به رقبای منطقه‌ای و جهانی مقرون به صرفه کند.
 • توریست‌های چینی معمولا به صورت گروهی و با تعداد نفرات بالا سفر می‌کنند و این برای بازار ایران بسیار مناسب است. بدین ترتیب امکان برنامه‌ریزی و هماهنگی بهتر شده و مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.
توریست‌های چینی
توریست‌های چینی

امکانات رفاهی برای توریست‌های چینی

 • چینی‌ها خیلی به زبان انگلیسی آشنا نیستند و به راهنمای مسلط به زبان چینی نیاز دارند. بنابراین لازم است که مترجم و تورلیدرهای مسلط به زبان چینی همراه آنها باشد.
 • چینی‌ها به غذاهای مورد نظر خود خیلی اهمیت می‌دهند و ذایقه خاص خود را دارند. متاسفانه با غذاهای گوشتی و چرب ایرانی مانند چلوکباب، جوجه کباب، آبگوشت و کله پاچه و حتی غذاهای خورشتی مانند قورمه سبزی و قیمه ارتباط خوبی برقرار نمی‌کنند.
 • توریست‌های چینی معمولا غذاهای بخارپز و آب پز و انواع سبزیجات را بیشتر ترجیح می‌دهند. هتلها و اقامتگاههای سنتی و حتی رستوران‌های داخل شهر باید به فکر تدارک منوی غذای مناسب آنها باشند.
 • چینی‌ها بیشتر از طریق آزانس‌های مسافرتی شهر خود اطلاعات گردشگری و مقاصد سفر را می‌گیرند. لذا باید شرکتهای خدمات مسافرتی ایرانی به دنبال همکاری و مشارکت با آژانس‌های مسافرتی چینی باشند و از طریق آنها نسبت به اطلاع رسانی و جذب گردشگر و برگزاری تورهای ایران گردی اقدام کنند.
 • چینی‌ها به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی به ویژه ویچت (Wechat) برای ارتباطات متنی و صوتی و تصویری و ارسال فایل‌های عکس و فیلم برای دوستان و فامیل خود بسیار وابسته و علاقه‌مند هستند. بنابراین حضور در اینگونه شبکه‌های اجتماعی و دسترسی به اینترنت پر سرعت برای آنها مهم است.
 • چینی‌ها به داشتن آب گرم در فضاهای عمومی مانند دستشویی‌ها، اتوبوس و قطار و حتی هنگام غذا خوردن اهمیت زیادی می‌دهند. بنابراین در مورد نیز باید فکر چاره کرد.
توریست‌های چینی
توریست‌های چینی

دیگر نکات در رابطه با حضور چینی ها در ایران

 • چینی‌ها دارای تاریخ و فرهنگ کهن و قدیمی هستند و خوشبختانه با کشور ایران و تاریخ و تمدن ما ارتباط خوبی برقرار می‌کنند. بنابر این نیاز است که روی شناساندن این وجه از جاذبه های ایران به خوبی اطلاع رسانی انجام شود.
 • گردشگران چینی گردشگرهایی بی‌حاشیه ای هستند و مانند بسیاری از گردشگران به موضوع امنیت سفر توجه ویژه‌ای دارند. بنابراین باید در مورد امنیت سفر به ایران اقدامات عملی و تبلیغاتی لازم را انجام داد.
 • چینی‌ها خیلی به بازدید از اماکن تاریخی و فرهنگی علاقه دارند. متاسفانه شناخت آنها نسبت به قدمت تاریخی و فرهنگ کهن ایران کم است. بنابراین بازاریابی و تبلیغات در شهرهای هدف کشور چین بسیار اهمیت دارد.
 • چینی‌ها به عکس و فیلم گرفتن از بناهای تاریخی و جاذبه هایی که بازدید می‌کنند علاقه زیادی دارند. امکان عکسبرداری فردی و گروهی با لباسهای محلی و سنتی اقوام ایرانی از آنها و چاپ عکس برای ثبت خاطرات آنها بسیار مفید است.
 • چینی‌ها خیلی چشم و هم چشمی دارند و بسیاری از آنها به صورت دهان به دهان اطلاعات مقاصد گردشگری و سفرهایی که داشته‌اند را به دوستان و فامیل خود منتقل می‌کنند. بنابراین ایجاد یک تصویر مناسب از ایران و فرهنگ آن می‌تواند بازاریابی خوبی برای سفر بیشتر آنها باشد.
 • چینی‌ها به تعداد مهرهای سفر و کشورهایی که رفته اند و در گذرنامه آنها درج شده اهمیت زیادی می‌دهند. با توجه به لغو روادید سفر به ایران این فرصت خیلی خوبی است که به این نیاز و علاقه چینی‌ها از سوی ایران پاسخ داده شود.
 • چینی‌ها بر خلاف اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها خیلی اهل برنامه‌ریزی بلندمدت نیستند. آنها معمولا در کمتر از سه تا شش ماه تصمیم به سفر می‌گیرند. لذا شرکتهای مسافرتی باید نسبت به برنامه‌ریزی و زمانبندی مناسب برای تبلیغات و بازاریابی سفر چینی‌ها اقدام کنند.
توریست‌های چینی
توریست‌های چینی

جمع بندی

در یک جمع بندی کوتاه باید گفت : چینی‌ها ولخرج هستند و سفر لوکس را دوست دارند. آنها به بازدید از مناطق تاریخی و فرهنگی بسیار علاقمندند. آنها شیفته معماری کهن و بناهای قدیمی ایرانی به ویژه مساجد ایران هستند. آنها آداب و رسوم و تنوع پوشش زنان و اقوام ایرانی را بسیار دوست دارند. آنها از عکس گرفتن به شدت لذت می‌برند و بسیار علاقه دارند که تصاویر خود را به سرعت در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند. سلیقه و فرهنگ غذایی ایران و چین به هم نزدیک نیست و باید به سلیقه‌های غذایی آنها توجه ویژه‌ای داشته باشیم. بیشترین میزان رضایت مسافران چینی در ایران از تاریخ، فرهنگ، تمدن، معماری و طبیعت ایران بوده است و بیشترین نارضایتی‌های آنها معمولا از غذا، هتل، پروازها و فرودگاه‌های ایران است.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

Share on telegram
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
مشترک شوید
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments