گردش در شبه قاره با سفر به هند و تور باکو

برای سفر به یک کشور مثل هند آن هم در زمانی محدود لازم است تا آثار شاخص فرهنگی و طبیعی آن را شناخت تا به نحو احسن از زمان و بودجه مالی برای تور هند استفاده کرد. با دیدن برخی از شهرها می توان بهتر با تمدن تاریخی هند آشنا شد در این مقاله و مقاله بعدی به معرفی چند شهر و آثار شاخص آن در هند می پردازیم.

کشور هند و تور هند با جشن ها، خوراکی ها، سنت ها، اعتقادات مذهبی، معماری و طبیعت زیبای آن شناخته می شود. سفر به این کشور برای هر کسی که قصد بازدید از جاذبه های منحصر به فرد جهانی را داشته باشد، مقصد گردشگری فوق العاده ای است. هر چند با وجود تنوع بالای آثار و مکان های دیدنی باعث می شود تا مسافری که تنها چند روز برای تور هند وقت دارد، سر در گم شود. در این قسمت ما برایتان چند اثر و مکان شاخص را در هند معرفی می کنیم. مکان هایی که با دیدن آن ها می توانید تا حد زیادی با فرهنگ، هنر و تاریخ هند آشنا شوید.

تاج محل، شکوه عشق در تور هند

به گزارش سفر باتو ، از قرن هفدهم که تاج محل بر پایه های عشق شاه جهان به همسرش ساخته شد تا امروز کمتر کسی است که از دیدن این بنای زیبا شگفت زده نشود. بنایی که البته معماران و هنرمندان ایرانی هم در ساخت آن نقش داشته اند. هر ساله دو برابر جمعیت آگرا، از سراسر جهان گردشگران برای تماشای تاج محل می آیند. تاج محل، داستان عاشقانه غمگینانه ای را در پس خود پنهان کرده است. شاه جهان، امپراتور مغولی هند همسری به نام ممتاز محل داشت که سخت عاشق او بود. در هند کسی نبود که از عشق این دو به هم خبر نداشته باشد. تنها آرزوی زن این بود که شوهرش همواره به او وفادار بماند و او را فراموش نکند. ولی زمانه راه آن دو را از هم جدا کرد. ممتاز محل به هنگام تولد چهاردهمین فرزند خود در سال 1631 از دنیا رفت. شاه که بسیار از این حادثه افسرده شده بود تصمیم گرفت تا بنایی زیبا به یاد همسرش بسازد. بنایی که شکوه عشق آن ها را نشان دهد. ساخت بنا هشت سال به طول انجامید ولی شاه جهان هیچ وقت نتوانست آنطور که باید در این بنا به عزاداری همسر از دست رفته اش بنشیند. چرا که پسرش اورنگ زیب علیه او کودتا کرد و پدر را سرنگون کرد. تنها خواسته پدر از پسرش این بود که او را در قصر آگرا زندانی کند تا هر روز بتواند حداقل از دور آرامگاه همسرش را ببیند. شاه جهان در سال 1666 میلادی زندگی را بدرود گفت و در کنار همسرش دفن گردید.

هند و باکو
تاج محل

بیست هزار نفر از سراسر آسیای میانه و غربی در ساخت تاج محل مشارکت داشته اند. بنا با سنگ های مرمر کار شده تزئین شده است و درخشش خاصی دارد. در سال 1983 تاج محل به عنوان میراث جهانی در یونسکو ثبت شد. نکته جالب آنکه تاج محل در روزهای جمعه برای غیرمسلمانان بسته است چرا که در این محل نماز برگزار می شود. با اینکه بازدیدکنندگان می توانند عکسبرداری کنند ولی استفاده از دوربین داخل مقبره ممنوع است.

هند با گنبدهای پیازی شکل خود معروف است و می توان این گنبدها را یکی از مشخصه های بناهای هندی دانست. گنبد پیازی شکل تاج محل از معروف ترین و باشکوه ترین در نوع خود به شمار می رود و به نمادی از هند تبدیل شده است. تلفیق آب و گیاه در معماری شرقی علاوه بر تزئینات بنا، برای زیباسازی آن به کار رفته است. فضای سبز اطراف مقبره همراه با حوض بزرگ که منعکس کننده بنا در خود می باشد، یادآور بسیاری از بناهای ایرانی با این سبک از معماری در همین سال ها بعنی زمان صفویان در اصفهان و قزوین می باشد. بهتر است در سفر هند تمرکز خود را بر چند شهر شاخص بگذارید. پس آگرا و تاج محل را فراموش نکنید. تور باکو پیشنهادی سفر باتو نیز از تورهای مناسب برای سفر ایرانیان است.

کاخ شهر در جایپور (City Palace)

در سال 1727 همزمان با ساخته شدن شهر جایپور، مهاراجه جی سنگ دوم، مجموعۀ بزرگی را در مرکز شهر قدیمی ساخت. این مجموعه شامل باغ ها، ساختمان ها و کاخی چشمگیر است و در طول سه قرن یعنی تا قرن بیستم همچنان به آثار مجموعه اضافه شده است. از آنجایی که هند مدت زمانی طولانی تحت سلطۀ پادشاهان مغولی بوده، سبک معماری این بناها راجستانی- مغولی می باشد. احتمالا برای بازدید کامل از این بنا لازم باشد تا یک روز کامل زمان بگذارید. امروز تمامی بناهای داخل مجموعه که زمانی محل برگزاری مراسم مذهبی و سیاسی بوده اند تبدیل به موزه و گالری و دفاتر ادارۀ موزه شده اند.

مبارک محل یکی از بناهای زیبای این مجموعه است که برای خوشامدگویی به مهمانان ساخته شده. دو تالار بزرگ به نام های دیوان عام و دیوان خاص به سبک دربارهای مغولی ساخته شده اند. دیوان عام سالنی برای مخاطبان عمومی بود و با ستون های مرمرین و گچ کاری های رنگی تزئین شده است. در انتهای جنوبی هم مکانی برای زنان در نظر گرفته شده بود تا از آنجا اتفاقات درون سالن را نظاره گر باشند.

چاندرا محل از دیگر بناهای مهم این مجموعه است که در هفت طبقه ساخته شده و محل اقامت خاندان سلطنتی بوده است. تزئینات هر طبقه مخصوص به خود و با داستانی تاریخی همراه است. مثلا دو طبقه اول با شیشه های رنگین شیشه کاری و یا اینکه دو طبقه آخر به حق به تاج این مجموعه معروف شده است. سقف این بنا به شکل سقف های بنگالی است و نمادهای سلطنتی راجپور را نمایش می دهد.

Pritam Niwas Chowk یکی از حیاط های اندرونی است که چهار دروازه به عنوان نماد چهار فصل دارد که هر دروازه با خدایان هندو و نمادهای مرتبط با آن فصل تزئین شده اند. مثلا دروازه شمالشرقی با طاووس نماد پاییز یا دروزاه جنوبشرقی با لوتوس و خدای شیوا نماد فصل تابستان مزین شده است.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

Share on telegram
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
مشترک شوید
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments