بهترین سوغات یزد چیست

معرفی شهر یزد

شهر یزد مرکز استان یزد بوده که چهارمین استان وسیع در ایران محسوب می‌شود. این شهر به نام‌های مختلفی معروف است، برای مثال به شهر یزد، شهر بادگیرها، شهر شیرینی، شهر دوچرخه‌ها و شهر آتش و آفتاب نیز می‌گویند. سازه‌های تاریخی موجود در شهر یزد به قدمت این شهر اشاره دارد که از سال‌ها دور در این شهر آبادانی وجود داشته است، مردم با دین‌های مختلف در شهر یزد ساکن شده‌اند و بدون مشکل در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند.

 شهر یزد به داشتن شیرینی‌های گوناگون و خوشمزه معروف است. این شیرینی‌ها با تنوع زیاد و متناسب با تمامی سلیقه‌ها تولید می‌شوند. از آن‌جایی که شهر یزد جزو مقاصد محبوب گردشگران داخلی و خارجی است، از شیرینی‌های یزدی به‌عنوان سوغات سفر، بسیار استفاده می‌شود.

اهمیت خرید سوغات در سفر

یکی از رسوم زیبای ایران، خرید سوغات هنگام سفر به شهرها و کشورهای دیگر است. از روزگاران قدیم هرگاه فردی به قصد سفر، شهر خود را ترک می‌کرده، هنگام بازگشت هدیه‌ای را با عنوان «سوغات» برای خانواده و آشنایان خود به همراه می‌آورده است. خرید سوغات از آن جهت در فرهنگ ایرانی مهم شده، که نشان‌دهندۀ این است که مسافر در هنگام سفر، خانواده و آشنایان خود را به یاد داشته است. هر یک از شهرهای ایران سوغات معروفی دارند.

انواع سوغات یزد

شهر یزد دارای سوغات‌های خوراکی و غیرخوراکی زیادی است که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

سوغات خوراکی یزد

از معروف‌ترین سوغات‌های شهر یزد را می‌توان سوغات‌های خوراکی خوشمزۀ یزدی دانست. کمتر کسی پیدا می‌شود که آوازۀ شیرینی‌های یزدی را نشنیده و یا آن‌ها را امتحان نکرده باشد.

●      کیک یزدی

یکی از انواع سوغات خوراکی یزدی است که در تمامی شهرهای ایران نیز آن را تهیه می‌کنند، اما کیک یزدی تولید شده در شهر یزد از کیفیت و طعم و عطر بی‌نظیری برخوردار است که با موارد مشابه، بسیار متفاوت است.

●      پشمک یزدی

این خوراکی بسیار خوش‌خوراک بوده که مورد توجه افراد زیادی با سلیقه‌های متفاوت قرار گرفته است. پشمک خوراکی‌ای است که در شهرهای دیگر نیز تولید می‌شود اما مواد اولیه و افزودنی‌های استفاده شده در شهر یزد، پشمک یزدی را بسیار خاص می‌کند.

●      قطاب یزدی

از شیرینی‌های پرطرفدار یزدی می‌توان به قطاب اشاره کرد. قطاب یزدی دارای دو بخش داخلی و خارجی است. برای تهیۀ قطاب ابتدا قسمت درونی آن که ترکیبی از پودر بادام، پودر هل و قند است را درون لایه‌ای خمیری پیچیده و سپس آن را در روغن سرخ می‌کنند و روی آن را با پودر قند می‌پوشانند.

●      باقلوای یزدی

باقلوا در شهرها و کشورهای مختلفی تهیه می‌شود، که شهر یزد نیز یکی از قطب‌های تولید این خوراکی لذیذ در کشور ایران است. باقلوا با استفاده از آرد، شیر، روغن، شکر، گلاب، بیکینگ پودر، زردۀ تخم‌مرغ، هل و پودر قند تهیه می‌شود. با استفاده از پسته، بادام، نارگیل و گردو به آن‌ها طعم‌های متفاوتی می‌دهند. علاوه بر آن باقلوا در شکل‌های مختلف همچون مربع، لوزی، لوله‌ای و موارد دیگر تهیه می‌شوند.

●      حاجی بادام

این شیرینی با استفاده از روغن جامد، آرد، پودر هل، مغز بادام، پودر قند و پودر پسته تهیه می‌شود و به صورت دایره‌ای پخت شده، که بافتی شبیه به بیسکوییت دارد. این شیرینی از سوغات‌های سنتی شهر یزد محسوب می‌شود.

●      نان برنجی

نان برنجی از جمله سوغات‌های خوش‌خوراک و محبوب در میان مردم است که علاوه بر شهر یزد، در شهرهای دیگری همچون کرمانشاه و قزوین نیز آن را تهیه می‌کنند. این شیرینی از آرد برنج، روغن، پودر قند، شکر، تخم‌مرغ، گلاب و هل تهیه می‌شود.

●      ارده و حلوا ارده

ارده و حلوا ارده از دیگر سوغات‌های معروف شهر اردکان است. ارده از روغن‌گیری از کنجد تولید شده که بسیار مقوی بوده و بیشتر به همراه شیرۀ انگور در وعدۀ صبحانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. حلوا ارده نیز نوعی شیرینی محبوب در وعده صبحانه است که با استفاده از ارده، کنجد، شکر، پودر سفیدۀ تخم‌مرغ و افزودنی‌های دیگر تولید می‌شود.

●      نقل، قند و نبات یزدی

نقل که عطر و طعم خاصی دارد و آن را از انواع مشابه متمایز می‌کند. برای تهیۀ نقل از آب، شکر، وانیل، بیدمشک و مغز انواع آجیل برای استفاده در مرکز آن استفاده می‌شود. نقل گردویی یزد نسبت به سایر مزه‌ها معروف‌تر است. قند و نبات یزدی نیز طعم بسیار خوب و متفاوتی با سایر قند و نبات‌های تولید شده در شهرهای دیگر دارد و این تفاوت سبب معروفیت قند یزدی و نبات یزدی شده است. نبات های یزد انواع مختلف نبات پرده زعفرانی، کاسه نبات فوق اعلا، نبات پرده دو آتیشه و انواع نبات ممتاز می باشد. خرید نبات از یزد به دلیل کیفیت آنها همیشه در سبد خرید های سوغاتی یزد جای دارد. قند های تولید شده در یزد با روش های کاملا سنتی تولید می شوند و در روند تولید این قند ها هیچ گونه مواد افزودنی مثل جوهر استفاده نمی شود. قند های سنتی یزد در انواع مختلف ساده، شکسته و طعم دار هستند.

●      نان پنجره‌ای

نان یا شیرینی پنجره‌ای یکی دیگر از سوغات‌های خوشمزۀ یزدی است که از ترکیب آرد، پودر نشاسته، تخم‌مرغ و گلاب تهیه شده و سپس در روغن سرخ می‌شود.در پایان روی آن را با پودر قند تزیین می‌کنند. این شیرینی به‌علت شکل شبیه به پنجره‌های قدیمی، به شیرینی یا نان پنجره‌ای معروف است.

●      سوهان خانی و سوهان آردی

سوهان خانی یزدی از ترکیب آرد سفید، شکر، آرد جوانۀ گندم، زردۀ تخم‌مرغ، مغز پسته، هل و دارچین و روغن حیوانی تهیه می‌شوند. اما سوهان آردی ترکیبات کمی متفاوت‌تر به‌همراه زعفران و بدون دارچین تهیه می‌شوند.

سوغات صنایع دستی یزد

●      سفال و سرامیک

یکی از صنایع دستی معروف شهر میبد استان یزد است که طرح و نقش منحصربه‌فردی دارد.

●      ترمه

از قدیمی‌ترین صنایع دستی شهر یزد است که توسط زرتشتیان بافته می‌شده و سپس استفاده از آن در شهر یزد رواج پیدا کرده است. ترمه پارچه‌ای با تار ابریشمی و پود نخی، پشمی، کرک و یا ابریشم است.

●      زیلو

نوعی زیرانداز است که قدمت آن به دوران پیش از اسلام می‌رسد. خاستگاه زیلو، به شهر میبد یزد می‌رسد.

●      شعربافی

نوعی هنر سنتی یزدی است که در گذشته با کمک دست و پس از گذشت زمان و پیدایش دستگاه‌ها، با کمک ماشین‌ها انجام می‌شد. امروزه شعربافی دیگر انجام نمی‌شود.

●      چادر شب

نوعی پارچه که در شهرهای یزد، اردکان و زارچ بافته می‌شود و دو نوع نازک و کلفت دارد، که استفاده‌های متفاوتی از آن‌ها می‌شود.

●      دارایی‌بافی

نوعی هنر بافت پارچه بوده که امروزه به دست فراموشی سپرده شده است. دارایی بافی پارچه‌هایی از جنس ابریشم هستند که با استفاده از رنگ طبیعی تولید می‌شدند. امروزه از این پارچه‌ها به‌عنوان رومیزی و یا برای تزیین استفاده می‌شود.

سوغات یزد را از کجا بخریم؟

ارمغان پارسی

فروشگاه آنلاین ارمغان پارسی بستری را برای خرید محصولات و سوغات‌های خوراکی شهرهای مختلف ایران، از جمله شهر یزد، برای شما عزیزان فراهم کرده است؛ تا شما بتوانید بدون زحمت در خانه و یا محل کار خود، برای خرید سوغات‌ یزد در تهران، خرید نبات، خرید قند و خرید شیرینی سنتی یزد اقدام کرده و در اسرع وقت در شهر تهران سفارش خود را تحویل بگیرید.

اساس فعالیت فروشگاه آنلاین ارمغان پارسی، بر حفظ کیفیت و تازگی محصولات و سوغات‌های خوراکی یزدی است. این فروشگاه با بهترین و نام‌آشناترین برندهای سوغات خوراکی یزد همچون «آب حیات یزد»، «شیرینی حاج خلیفه علی رهبر» و «شیرینی سنتی یزد» همکاری دارد. ارمغان پارسی فعالیت خود را بر اساس رضایت مشتری گذاشته و به‌صورت تخصصی انواع سوغات خوراکی یزدی همچون بهترین قند یزد و قند شکستۀ سنتی یزد را با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت در دسترس مردم عزیز قرار می‌دهد. خرید شیرینی سنتی یزد در تهران، با استفاده از وبسایت فروشگاه ارمغان پارسی امکان‌پذیر شده است. این سایت دارای نماد اعتماد الکترونیکی بوده و مشتریان عزیز می‌توانند با خاطری آسوده خرید سوغات یزد را از این فروشگاه به‌صورت آنلاین انجام دهند.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
مشترک شوید
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments