Qazvin
Qazvin
Qazvin
Qazvin
Qazvin

قزوین

یکی از مهم‌ترین شهرها در غرب و مرکز ایران قزوین است. این شهر در بلندای ۱٬۲۷۸ متری از سطح دریا واقع شده‌است. ریشه شهر قزوین متعلق به دوران ساسانیان است که به دستور شاپور رونق یافت. قزوین در زمان حکومت صفوی ۵۷ سال پایتخت ایران بوده و به همین دلیل دارای اماکن و موزه‌های تاریخی بسیاری است. قزوین پایتخت بزرگ خوشنویسی ایران است و از جمله خوشنویسان معروف خط پارسی می‌توان به میرعماد قزوینی اشاره کرد. در شهر قزوین آثار کهن و باستانی گوناگونی از جمله کاروان‌سرای سعدالسلطنه، میمون قلعه، حمام قجر، آب انبار سردار، پیغمبریه، کاخ چهل‌ستون، امامزاده حسین، خیابان سپه (اولین خیابان ایران) قرار دارد.

تاریخچه
حمد الله مستوفی در تاریخ گزیده به نقل از کتاب البنیان قدری بتفصیل پرداخته‌اند و نوشته است شهر قزوین را شاپور بن اردشیر بابکان ساخته و آن را شادشاپور نام کرد همانا آن شهری که در میان قزوین ساخته‌اند چنانچه رودخانه چند بر جنوبی آن روانست و رودخانه ابهر بر شمالی آن و از آنجا اطلال بار و پدیدارست.

با این حال کاوش‌ها و یافته‌های باستان شناسی در دشت قزوین، نشانگر مرحله یکجانشینی و کشاورزی در هزاره هفتم قبل از میلاد و برخورداری ساکنان آن از صنایع اولیه و نظام اجتماعی است. منازل مسکونی، معبد، کارگاه‌های صنعتی، اشیای زینتی، مجسمه‌ها، انبارهای غلات و… از تمدن دیر پای مردمان این ناحیه در هزاران سال پیش حکایت دارند.

منطقه کاسپین که از روزگاران پیشین، سرزمینی آباد و پرجمعیت بود، در زمان ساسانی رونقی دیگر یافت و با بنای شهرستان شاپوری (که آن را شادشاپور نیز می‌خواندند) چهره‌ای متفاوت پیدا کرد و به خاطر موقعیت ویژه اش، پذیرای نظامیان و جنگاوران سلحشور هم شد و از قلعه و برج و بارویی مستحکم برخوردار گشت.

روند شهرسازی و گسترش مناطق مسکونی در قزوین، پس از ورود اسلام به این سرزمین در سال ۲۴ هجری شتابی دو چندان گرفت و در مدتی کوتاه به عنوان «باب الجنه» یا «دروازه بهشت» نامیده شد. قزوین از قرن سوم هجری به بعد از مراکز مهم علمی به حساب آمد و علاوه بر نویسندگان و علمای بزرگی چون ابن مجد، نجم الدین کاتبی، امام ابوالقاسم رافعی قزوین، امام احمد غزالی، زکریایی قزوینی، حمدالله مستوفی و علامه آیت الله رفیعی قزوینی، عبیدزاکانی، علامه دهخدا، علامه محمد قزوینی و… یادی به میان آورد .

ادامه مطلب

روش های رفتن به قزوین

با هواپیما
در حال حاضر یک فرودگاه در شهر وجود دارد که هواپیماهای کوچک در آن رفت و آمد دارند. برنامه‌هایی برای توسعه این فرودگاه در دست بررسی است. این فرودگاه توسط شهرداری قزوین خریداری شده است.

با قطار
قطار مسیر تهران-تبریز از مسیر قزوین رد می‌شود و می‌توان در ایستگاه مربوطه پیاده شد. شهر قزوین سه ایستگاه راه‌آهن دارد.

با ماشین
استان قزوین با دارا بودن بیش از ۲۱۶ کیلومتر آزادراه در مسیرهای، تهران-قزوین، قزوین-زنجان و قزوین-رشت، ۲۲۱ کیلومتر بزرگراه، ۷۰ کیلومتر راه اصلی و ۲۲۶ کیلومتر جاده بین شهری، یکی از شاهراه‌های ارتباطی کشور محسوب می‌شود. استان قزوین ۸ استان کشور را به طور مستقیم پیوند می‌دهد و ۱۱ استان نیز ارتباطشان از این استان انجام می‌شود. این استان با دارا بودن تنها ۱ درصد از مساحت کشور ۱۵ درصد از آزادراه های کشور را در خود جای داده است.

با اتوبوس
ترمینال آزادگان با مساحت ۲۷٫۹۶۶ مترمربع در شرق قزوین و ترمینال غرب به مساحت ۸٫۳۲۸ مترمربع در غرب شهر به فعالیت می‌پردازند.

با مترو
به زودی قرار است مترو بین شهری احداث شود. متروی قزوین به تهران در امتداد متروی تهران به کرج و هشتگرد قرار خواهد داشت.

مکان های دیگر برای سفر

Qazvin Pop Up Min

دانلود بروشور گردشگری قزوین

برای دریافت بروشور و نقشه گردشگری قزوین بروی دکمه زیر کلیک کنید.